Joanna Maklakiewicz – cykl koncertów | MKiDN

czerwiec 16, 2014   |   CO ROBIMY, KONCERTY, MKiDN

2014 rok, 200. rocznica urodzin Edwarda Wolffa okazał się szczęśliwy w promowaniu wielkich Mistrzów. Patronował Henryk Wieniawski, a pomagało MKiDN. Cel został osiągnięty, chociaż oczywiście to dopiero początek naszej misji przywracania pamięci wielkim muzykom. Dzięki naszym staraniom ożywa muzyka Edwarda Wolffa i ożywają interpretacje Piotra Janowskiego.

11 koncertów, prezentacja płyt i filmu, prelekcje, emisja nagrań w Polskim Radiu, kolportaż, rozpowszechnianie i promocja. Trudno zliczyć, ile osób dowiedziało się o interpretacjach Piotra Janowskiego czy kompozycjach Wolffa. Dotarliśmy do wytrawnych znawców, dotarliśmy do melomanów, dotarliśmy do młodzieży, która nie interesuje się muzyką klasyczną. Wszyscy jednym głosem dziękowali za możliwość kontaktu ze sztuką naszych bohaterów. Po każdym koncercie powtarzały się te same entuzjastyczne opinie oraz ogólne zadziwienie, że tak wielcy muzycy nie są promowani na co dzień. Podobała się też formuła recitalu fortepianowego, połączonego ze słowem i nagraniami Piotra Janowskiego. Cykl zakończył się owacjami na stojąco. Dla wykonawczyni Joanny Maklakiewicz i dla Wielkich Nieobecnych.

„Piotr Janowski był i pozostanie prawdziwą legendą skrzypiec. Przywołując dwie inne legendy wiolinistyki – Lipińskiego i Paganiniego, o Karolu Lipińskim można powiedzieć, że był wytrawnym klasykiem, Niccoló Paganini zaś – burzliwym romantykiem. Piotr Janowski zdawał się łączyć cechy ich obu, wsparte romantyczną szkołą gry skrzypcowej, uosabianej autorytetem Wieniawskiego.” (dr hab. Marcin Tadeusz Łukaszewski, fragment recenzji „Wokół Legendy: Piotr Janowski skrzypcowa legenda legend”, Ruch Muzyczny, czerwiec 2014)

„Nagranie Pani Joanny Maklakiewicz przywraca do życia twórczość, która na wiele lat zamknięta została w bibliotekach i archiwach czekając na „drugą młodość”. Z największym zainteresowaniem wysłuchałem tego nagrania, które od pierwszego utworu uwiodło mnie swoją świeżością, bogactwem oraz oryginalnością pomysłów. Wielka w tym zasługa interpretatorki, dla której epoka większych i mniejszych romantyków staje się Jej własną. Doskonała pianistyka, kreatywność w tworzeniu romantycznej aury, wyrafinowana kolorystyka, nieskazitelna pedalizacja a przede wszystkim identyfikacja z odtwarzanymi utworami i entuzjazm towarzyszący premierowemu wykonaniu to warte wypunktowania cechy tej interpretacji. (…)

Jak można wnioskować na przykładzie dokonanego nagrania historia polskiej muzyki nie jest nam do końca znana, a odkrycie tej postaci uznaję za rewelację i przyjmuję z entuzjazmem.” (Prof. Andrzej Pikul, fragment recenzji habilitacyjnej, Kraków, 13 czerwca 2014)

11 koncertów, z których każdy był inny. Koncerty skierowane głównie dla seniorów odbyły się w Płońsku, Zielonce i Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie, koncert dla młodzieży w Węgrowie. Dla szerokiej publiczności w Szczecinie, Grudziądzu, Mławie i Sokołowie Podlaskim. Dla stałych melomanów w Poznaniu i Warszawskim Towarzystwie Muzycznym.

A w międzyczasie otrzymaliśmy nominację do Fryderyka 2014 w kategorii „Album Roku. Recital solowy” dla albumu „Piotr Janowski. Legenda”, Joannie Maklakiewicz przyznano stopnień doktora habilitowanego za pracę nad płytą „W kręgu Wieniawskiego. Edward Wolff”. Ukazały się recenzje w „Ruchu Muzycznym” i „Gazecie Wyborczej” oraz wywiady dla miejscowych mediów. Wielokrotne prezentowano płyty w programie drugim Polskiego Radia. I opowieści, opowieści. Osobiste, mailowe, facebookowe, poprzez zaprzyjaźnione osoby i ich strony www.

Poszerzanie grona wielbicieli twórczości Piotra Janowskiego czy Edwarda Wolffa trwa i rozwija się lawinowo.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego z nami propagowania albumów i całej działalności Fundacji im. Piotra Janowskiego!

 

Zobacz FILMY poświęcone Piotrowi Janowskiego i albumowi „Piotr Janowski. Legenda” oraz nagraniom „W kręgu Wieniawskiego. Edward Wolff”

 


Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

8 maja 2014 r. – koncertem w Sokołowie Podlaskim rozpoczął się cykl koncertów i promocja płyt „Piotr Janowski. Legenda” oraz „W kręgu Wieniawskiego. Edward Wolff”. Było wyjątkowo miło i wzruszająco. Po dużych ośrodkach, promocji w Polskim Radio miło jest także pojechać do ludzi, którzy na co dzień nie mają kontaktu z ważnymi wydarzeniami artystycznymi. Jest w tym coś z misji.

16 maja – koncert w Węgrowie, w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Miłe spotkanie z młodzieżą.

7 czerwca – mieszkańcy Płońska słuchali muzyki i opowieści w kręgu Wieniawskiego. To było magiczne popołudnie.

11 czerwca – koncert w Mławie, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Mławie z udziałem Burmistrza Miasta Mławy Sławomirem Kowalewskim. Pan Burmistrz, znany meloman, zaszczyca swą obecnością wszystkie koncerty. A wraz z nim pracownicy Urzędu Miasta. Niech inni prezydenci biorą przykład!

18 czerwca – koncert w Zielonce, w Ośrodku Kultury i Sportu. Urocze spotkanie z seniorami w prężnie działającym ośrodku kultury.

9 listopada – koncert w Grudziądzu, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki.
Grudziądz dla naszej fundacji jest miejscem wyjątkowym. Właśnie tu, w miejscu urodzin Piotra powstał pomysł o jej założeniu. Tu także odbył się piękny koncert pamięci Piotra. a co dwa lata młodzi skrzypkowie stają w szranki na konkursie im. Piotra Janowskiego. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Grudziądz mógł zostać wydany album „Piotr Janowski. Legenda”. No i najważniejsze: tu pracują wspaniałe i zasłużone osoby: dyrektor Centrum Kultury Teatr pani Anna Janosz, dyrektor Szkoły Muzycznej pan Leszek Orłowski. I zawsze kibicuje i wspiera wiceprezydent Przemysław Ślusarski. Obecność tych osób na sali podczas koncertu uzmysławia, jak dużo udało się zrobić, a występ staje się wzruszającą przyjemnością.

12 listopada – koncert w Warszawie, w Mazowieckim Instytucie Kultury

15 listopada – koncert w Poznaniu, w Salonie Muzycznym – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, w 200. rocznicę urodzin E. Wolffa.
Ze względu na datę i miejsce koncert wyjątkowy. Edward Wolff wrócił na salony! A wielka w tym zasługa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, naszego wspaniałego partnera. Henio nad nami czuwa!!!

23 listopada – koncert w Warszawie, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym

28 listopada – koncert w Szczecinie, w Domu Kultury „13 Muz”

29 listopada – koncert w Szczecinie, w Muzeum Historii Szczecina – zamykający cykl koncertów. Piękna sala dawnego ratusza, dystyngowana publiczność, owacje na stojąco. Wspaniały finał!

 


Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Joanna Maklakiewicz – absolwentka Liceum im. Gnessinych w Moskwie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pochodzi ze znanej rodziny polskich artystów. Pracuje w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku adiunkta. Prowadzi też działalność dydaktyczną w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W dorobku artystycznym ma wiele recitali z polską muzyką fortepianową XIX wieku, a także koncertów kameralnych, na których prezentowała bardzo szeroki repertuar – od XVIII wieku do współczesności. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Festiwal Duetów Fortepianowych (Litwa), Festiwal Muzyki Współczesnej (Ukraina), Chamber Music Days oraz Sommersymfoni (Norwegia). Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii, Norwegii, Szwajcarii.

Zdjęcia wykonano w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego podczas nagrania albumu „W kręgu Wieniawskiego. Edward Wolff”, grudzień 2013 (fot. Karolina Filip)

Koncert w Sokołowie Podlaskim, 8 maja 2014 (fot. Organizator)

Koncert w Węgrowie, 16 maja 2014 (fot. Organizator)

Koncert w Zielonce, 18 czerwca 2014 (fot. Organizator)

Koncert w Mławie, 6 czerwca 2014 (fot. UM Mława)

Koncert w Płońsku, 7 czerwca 2014 (fot. Organizator)

Koncert w Grudziądzu, 9 listopada 2014 (fot. Edyta Serocka/eGrudziadz.pl; fot. Organizator)

Koncert w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, 12 listopada 2014 (fot. Wanda Piłat)

Koncert w Poznaniu, 15 listopada 2014 (fot. Organizator)

Koncert w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, 23 listopada 2014 (fot. Karolina Filip)

Koncerty w Szczecinie, 28-29 listopada 2014 (fot. Organizator)