Piotr Janowski. Legenda

czerwiec 21, 2013   |   ALBUMY, CO ROBIMY, PIOTR JANOWSKI

Wydanie niniejszego albumu było moim głównym celem od śmierci Męża. Wybierając tytuł zdecydowałam się na użycie słowa Legenda, gdyż słowo to kojarzyło mi się z Piotrem zanim jeszcze go poznałam. Jednocześnie jest to tytuł najbardziej chyba znanego utworu Henryka Wieniawskiego, z którego muzyką Mąż związał życie. Piotr nie pozostawił nagrania „Legendy”, chociaż grał ją często i – jak wszystkie inne utwory kompozytora – w sposób nadzwyczajny i niepowtarzalny. Ja mam do dziś w uszach jego interpretację tego utworu. Niestety nie mogę na razie Państwu jej przedstawić. Mam nadzieję, że może jeszcze odnajdą się nagrania z koncertów i będziemy mogli uzupełnić fonografię.

W niniejszym albumie przedstawiamy zapis występów 16-letniego Piotra na V Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego, które przyniosły mu upragnioną przez Polskę I nagrodę. Nagrania te wypełniają w całości pierwszą płytę. Dokonaliśmy małej korekty kolejności, żeby zacząć utworami Henryka Wieniawskiego. W rzeczywistości Piotr grał poszczególne etapy chronologicznie.

Na drugiej płycie znajdą Państwo wybór nagrań dokonanych dla Archiwum Polskiego Radia w ciągu trzech lat pomiędzy konkursem, a wyjazdem do USA. Pierwsze pozycje zostały nagrane 6 grudnia, dniu, który później okaże się datą śmierci.

Trzecia płyta to nagrania live ze Stanów Zjednoczonych: solo z Curtis Institute of Music w Filadelfii oraz „New Arts Trio” z festiwalu w Chautauqua, NY. Ostanie nagrania pochodzą z naszego archiwum.

W książeczce znajdą Państwo także Piotra przemyślenia o muzyce Henryka Wieniawskiego. Spisywałam je ze wspomnień Męża, użytych do jego pracy doktorskiej. Utwory, o których pisze Piotr są nagrane na płytach „Henryk Wieniawski. Dzieła wszystkie norweskiego wydawnictwa 2L. Dla potrzeb książeczki skróciliśmy profesjonalne, szczegółowe analizy. Zainteresowanych odsyłam do pracy doktorskiej.

Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, jak blisko związany był Piotr z Wieniawskim – znał jego uczniów i uczniów jego uczniów. Mówił mi kiedyś, że jest całkowicie przekonany, że WIE jak Wieniawski grał i o co mu chodziło. Uważał także, że właśnie muzyka Henryka Wieniawskiego jest tym, co po nim pozostanie. A Piotr był bardzo skromnym człowiekiem i rzadko o sobie mówił, za to ze swadą opowiadał o innych. W tym wypadku, jak zawsze w sprawach sztuki, miał całkowitą rację – jest uznawany za najwybitniejszego współczesnego interpretatora utworów Henryka Wieniawskiego.

W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim osobom, których bezinteresowna pomoc pomogła stworzyć najpierw fundację imienia Piotra Janowskiego, a teraz i niniejszy album. Od chwili śmierci Męża otacza mnie łańcuszek ludzi dobrej woli, zdarzały się niezwykłe, niemożliwe do przewidzenia koincydencje, udało nam się bardzo wiele. Piotr byłby zdziwiony i głęboko poruszony wiedząc jak bardzo serdecznie ludzie go pamiętają i jaki ślad w życiu wielu osób pozostawił.

Mąż był obywatelem świata, mieszkał w wielu miastach i krajach, ale kilka miejsc chciałabym wyróżnić. Rodzinne miasto Grudziądz najwięcej czyni dla utrwalania jego pamięci. I Urząd Miasta, i Szkoła Muzyczna, i Centrum Kultury „Teatr”. A tak naprawdę to ludzie z tych instytucji oraz zwykli mieszkańcy.

Olbrzymie wsparcie okazali mi także pracownicy The Curtis Intitute of Music w Filadelfii oraz Dział Licencji Biura Leonarda Bernsteina w Nowym Jorku. Wszystkim Państwu najserdeczniej dziękuję!

Głównym celem Fundacji imienia Piotra Janowskiego jest upowszechnianie spuścizny Artysty. Płyty Piotra Janowskiego są bardzo trudno dostępne na rynku. Zawsze z przyjemnością udostępnimy lub pomożemy w dostarczeniu Jego nagrań.

Album jest prezentem dla przyjaciół, studentów oraz wielbicieli Piotra Janowskiego.

Joanna Maklakiewicz

1 CD: V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego – 1967

2 CD: Z archiwum Polskiego Radia, m.in. Mozart, Tartini, Ravel, Bacewicz

3 CD: Live from America, m.in. Bach, Mendelssohn, Dvorak

wydawcy: Fundacja im. Piotra Janowskiego, Wydawnictwo Musica Sacra
projekt graficzny: Karolina Filip i Artur Jerzy Filip
redakcja, wybór tekstów i nagrań: Joanna Maklakiewicz
tłumaczenie: Natalia Kloc, Roman Markowicz
postmastering: Piotr Grinholc

Warszawa 2013

Wokół „Legendy”: Piotr Janowski skrzypcowa „legenda legend” – recenzja Marcina Łukaszewskiego, „Ruch Muzyczny”, czerwiec 2014

W 2013 r. polski rynek fonograficzny wzbogacił się o wartościowy, trójpłytowy album (nominowany do nagrody Fryderyka w 2014 r.), zawierający archiwalne nagrania znakomitego skrzypka Piotra Janowskiego (1951-2008), opublikowane przez wydawnictwo Musica Sacra Edition w koprodukcji z Fundacją im. Piotra Janowskiego. Fonogram ukazał się dzięki inicjatywie pianistki i kameralistki Joanny Maklakiewicz – żony artysty, która we wstępie do książeczki pisze: „Wydanie niniejszego albumu było moim głównym celem od śmierci Męża. Wybierając tytuł zdecydowałam się na użycie słowa – Legenda, gdyż słowo to kojarzyło mi się z Piotrem, zanim jeszcze go poznałam. Jednocześnie jest to tytuł najbardziej chyba znanego utworu Henryka Wieniawskiego, z którego muzyką Mąż związał życie”. […]
czytaj więcej