III Konkurs Skrzypcowy im. Piotra Janowskiego 09-10 XII 2011

grudzień 11, 2011   |   CO ROBIMY, KONKURSY

9-10 grudnia 2011 roku odbyła się trzecia edycja grudziądzkiego konkursu skrzypcowego im. Piotra Janowskiego.

Moim zdaniem, konkurs był perfekcyjnie zorganizowany, z rozmachem, ale i dbałością o szczegóły. Przede wszystkim organizatorzy bardzo mądrze rozwijają konkurs merytorycznie.

Do jury zapraszają profesorów akademickich, którzy nie tylko znają się, ale i oceniają sprawiedliwie. Dokładnie tak samo rozdzieliłabym nagrody jak i jury. To bardzo ważne, że nie wkrada się tu polityka. Sam konkurs jest świetnie zorganizowany – dla jury dobry hotel, świetne jedzenie, ciągła opieka i troska. Dla uczestników – pełna informacja, sprawne biuro konkursowe, sale do ćwiczeń, duży wybór hoteli w różnych cenach.

Ładne programy, piękny baner. Dla mnie wzruszające, bo na programach zdjęcie Piotra i ostatnia strona Jemu poświęcona.

Sala dobrze przygotowana, ładna, piękne bukiety kwiatów, w tym i przed popiersiem Piotra. Profesjonalne zapowiedzi występów, wystawa instrumentów i akcesoriów skrzypcowych towarzysząca konkursowi. Po prostu, bardzo poważny i profesjonalny konkurs.

Było 44 uczestników w trzech grupach wiekowych z całej Polski, a na kolejnych pewnie będzie jeszcze więcej, bo jest dużo wartościowych nagród, a na konkursach dla dzieci nagród na ogół nie ma. Są tylko dyplomy.

Nagrody: organizatorzy zakupili futerały dla laureatów. Wszyscy laureaci zostali obdarowani. Świetnie to wyglądało, bo niektóre dzieci były tylko trochę większe od futerałów. Każdy był inny, a wszystkie bardzo atrakcyjne. Miasto dało torby z upominkami.

Nagrodę specjalną ufundował prof. Marcin Baranowski z Poznania (przewodniczący jury) – kurs w Busku. My daliśmy nagrodę specjalną (kurs) oraz wyróżnienia (płyty Piotra).

Teraz o uczestnikach. Po pierwsze wszyscy grali czysto (szok!!!) i porządnie. Nie było żadnych nieporozumień. Poziom nieoczekiwanie wysoki. Oczywiście od razu słychać kto jest zdolny, a kto nie. Grupę drugą wygrała Agatka Misiak (IV klasa).

Pamiętam ją już z moich poprzednich pobytów w Grudziądzu. Ona nie tylko jest zdolna, ale ma też atrakcyjną osobowość – jest bardzo otwarta, spontaniczna, sympatyczna i inteligentna. Do tego, pomimo, że jest gwiazdą w Grudziądzu, nie ma w sobie żadnej pychy ani zarozumiałości.

Uroczy dzieciak. Dostała nagrodę prof. Baranowskiego. Ja Agatce dałam płyty Piotra, z których zresztą cieszyła się tak, że skakała z radości. My daliśmy nagrodę Weronice Bagniewskiej z Grudziądza, która ex-quo dostała I nagrodę w trzeciej grupie. Weronika grała bardzo trudny program (Symfonię hiszpańską Lalo w VI klasie…) z dużym zaangażowaniem i temperamentem. Tez mi się bardzo podobała na konkursie. Pomyślałam, że dobrze, że obie dziewczynki pojadą na kursy. Nauczyciel Weroniki płakał ze wzruszenia…

Jeszcze jedno wyróżnienie (płyty Piotra) dałam dziewczynce z Wieliczki, bardzo muzykalnej Alicji Pustule.

Nie słyszałam niestety wszystkich na konkursie, a po koncercie laureatów jeszcze dałabym parę nagród. Uroczy chłopiec, wyglądający jak mały Piotruś oraz dziewczynka z Grudziądza grająca pięknym dźwiękiem na pewno zasłużyli na nagrody fundacji. Mam nadzieję, ze następnym razem dostaną.

Ogólnie, konkurs jest bardzo dobry, wygląda na to, że będzie się rozwijał. Organizatorzy myślą też o rozszerzeniu konkursu na festiwal muzyczny (od śmierci Piotra wszyscy mnie namawiają, żebym tym się zajęła). Teraz widzę sens i szansę na to.

Z moich osobistych wzruszeń – ton jakim wszyscy wypowiadają imię Piotra, a także obecność Jego zdjęć na każdym kroku oraz… gablotka ze zdjęciami Pawła Wakarecego, nieomalże członka rodziny. No i najważniejsze, całkowite i serdeczne oddanie organizatorów idei konkursu. Wielkie im za to brawa!

Joanna Maklakiewicz

Po wysłuchaniu 42 kandydatów w trzech kategoriach z następujących szkół: PZSM w Bydgoszczy, OSM I i II st. w Bytomiu, Powiatowej SM I st. w Dywitach, OSM I i II st. w Gdańsku, SM I i II st. w Gdyni, PSM I i II st. w Inowrocławiu, PSM I i II st. w Kaliszu, OSM I st. w Krakowie, PSM I i II st. w Olsztynie, PSM I i II st. w Ostrołęce, PSM I i II st. w Ostrowie Wielkopolskim, PSM I i II st. w Pabianicach, POSM I st. nr 1 w Poznaniu, Poznańskiej SM I st. nr 2 w Poznaniu, SM I st. w Radziejowie, OSM I st. w Szczecinie, ZSM I st. w Toruniu, SM I st. w Wieliczce, ZSM I i II st. we Włocławku, PSM w Zielonej Górze, PSM I st. w Żywcu, PSM I i II st. w Grudziądzu postanawia przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

grupa I

I nagroda – Gabriela Balcerek, naucz. Agata Falkiewicz – ZSM w Ostrowie Wielkoplskim
II nagroda – Weronika Hoffmann, naucz. Małgorzata Handke – ZSM w Ostrowie Wielkpolskim
III nagroda – Jakub Rataj, naucz. Tofik Alidżanow – PSM I i II st. w Kaliszu
Wyróżnienie – Hanna Pozorska, naucz. Małgorzata Skorupa – OSM I i II st. w Gdańsku

grupa II

I nagroda – Agata Misiak, naucz. Tadeusz Linowski – PSM I i II st w Grudziądzu
II nagroda – Zuzanna Skowron, naucz. Iwona Jasińska – PSM I i II st. w Grudziądzu
III nagroda – Paulina Helena Tomczuk, naucz. Anna Tułasiewicz-Jęczała – PSM w Zielonej Górze
III nagroda – Alicja Pustuła, naucz. Anna Wójtowicz – SM I st. w Wieliczce

grupa III

I nagroda – Weronika Bagniewska, naucz. Piotr Jankowski – PSM I i II st. w Grudziądzu
I nagroda – Justyna Grudzień naucz. Hanna Szulc – Poznańska OSM I st. w Poznaniu
III nagroda Stanisław Walkowiak naucz. Małgorzata Szadowiak – PZSM w Bydgoszczy

NAGRODA SPECJALNA

Agata Misiak, PSM I i II st w Grudziądzu

NAGRODY SPECJALNE Fundacji im. Piotra Janowskiego

Weronika Bagniewska PSM I i II st. w Grudziądzu
Alicja Pustuła SM I st. w Wieliczce
Agata Misiak PSM I i II st. w Grudziądzu

Regulamin przyznawania Nagrody Specjalnej Imienia Piotra Janowskiego na Konkursie Skrzypcowym imienia Piotra Janowskiego w Grudziądzu:

1. Nagrodę Specjalną Imienia Piotra Janowskiego przyznaje Zarząd Fundacji jednemu z laureatów Konkursu Skrzypcowego imienia Piotra Janowskiego.

2. Wiek kandydata do nagrody nie może przekraczać 18 lat na dzień zgłoszenia do Konkursu.

3. Potwierdzenie przyznania Nagrody Specjalnej w postaci Imiennego Dyplomu będzie wręczone przez przedstawiciela Fundacji na zakończenie Konkursu Skrzypcowego.

4. Nagrodą Specjalną jest opłacenie przez Fundację kosztów „Skrzypcowego Kursu Mistrzowskiego” organizowanego w Polsce w szczególności: a) kosztów zakwaterowania; b) kosztów wyżywienia; c) kosztów uczestnictwa w Kursie.

5. Nagroda musi być wykorzystana w roku następującym po przyznaniu.

6. Wartość nagrody nie może przekroczyć kwoty 1600 zł. W przypadku gdy koszty o których mowa w pkt.4 są wyższe, opiekun ustawowy zdobywcy Nagrody Specjalnej podejmuje decyzję o pokryciu dodatkowych kosztów przez siebie, lub wyborze innego Kursu.

7. Zarząd Fundacji wskazuje do wyboru miejsca Skrzypcowego Kursu Mistrzowskiego : – Nowy Sącz; – Janowiec n/Wisłą; – Kołobrzeg.

8. Zdobywca Nagrody Specjalnej dokonuje wyboru miejsca (miasta) i terminu Kursu.

9. Opiekun ustawowy zdobywcy Nagrody Specjalnej zobowiązany jest do poinformowania pisemnie Fundacji o wyborze miejsca i dacie Kursu Skrzypcowego

10. Informacja o której mowa w pkt.9 musi być zgłoszona do Fundacji do 31 maja roku następującego po otrzymaniu Nagrody Specjalnej. Brak informacji w terminie oznaczać będzie rezygnację z Nagrody Specjalnej.

11. W szczególnych i uzasadnionych przypadkach opiekun ustawowy zdobywcy Nagrody Specjalnej może wskazać inny Kurs Skrzypcowy podając pisemne uzasadnienie. Zarząd Fundacji rozpatrzy propozycję w ciągu 14 dni od daty otrzymania listu.

12. Zarząd Fundacji Imienia Piotra Janowskiego zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu.

Warszawa, 06 grudnia 2011